نرم افزار ادوبی ایکس دی

ادوبی ایکس دی چیست؟

    

 

در سال های اخیر با داغ شدن تب اپلیکیشن ها و استارتاپ ها در میان مردم ، ابزار های بسیاری برای ساخت وبسایت ها و اپلیکیشن ها ارائه شده است که باعث آسان تر شدن کار کسانی که در این فرایند هستند می شود. یکی از مراحلی که در این فرایند اخیرا اهمیت بیشتری پیدا کرده و بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است طراحی رابط کاربری یا همان UI(userinterface) می‌ باشد که در سال های اخیر ابزار های بسیاری برای این کار ارائه شده است. از معروف‌ ترین این ابزار می توان به ادوبی فتوشاپ اشاره کرد. اما در سال ۲۰۱۶ ادوبی با معرفی یک برنامه تخصصی به نام ادوبی ایکس دی (Adobe xd) توانست تجربه جدیدی از طراحی رابط کاربری را در اختیار کاربرانش بگذارد. در این مقاله قصد داریم به توضیح کاملی درباره ادوبی ایکس دی بپردازیم.

ادوبی فتوشاپ یا ادوبی ایکس دی ؟

در سال ۲۰۱۵ ادوبی فتوشاپ در آپدیت جدید خود ابزارها و تنظیمات طراحی رابط کاربری یا UI را به برنامه خود اضافه کرد اما باز با این حال نمی شد که فتوشاپ را برنامه ای تخصصی برای این کار نامید. در اوایل ماه فوریه ۲۰۱۶ ادوبی از برنامه ی جدید خود به نام ادوبی ایکس دی رونمایی کرد. برنامه ای که می توان به طور تخصصی در آن به طراحی رابط کاربری پرداخت و سرعت کار خود را چند برابر کرد .

ادوبی ایکس دی

ادوبی ایکس دی

نکات مثبت ادوبی ایکس دی

از نکات مثبتی که از این  برنامه می شود نام برد محیط کاربری بسیار ساده ولی در عین حال کارآمد است ، حجم کم این برنامه و سبک بودن آن از دیگر مزیت های ادوبی ایکس دی هست و از دیگر نکاتی که می شود از تمام محصولات ادوبی نام برد شباهت در محیط کاربری برنامه های این شرکت است که در ادوبی ایکس دی هم این نقطه تشابه دیده می شود.

محیط کاربری ایکس دی

در ادوبی ایکس دی شما به دو بخش دیزاین (Design) و پروتوتایپ (Prototype) دسترسی دارید. در بخش دیزاین شما می توانید آرت بردهای خود را ببینید و با کلیک روی هر کدام به لایه های طراحی آن صفحه دسترسی پیدا کنید. در بخش پروتوتایپ می توانید صفحه ها را به یکدیگر متصل کنید ، به عنوان مثال با کلیک کردن به روی منو به صفحه دیگر متصل شوید ، این می تواند بهترین پیش نمایش برای کار شما باشد. همچنین شما می توانید پیش نمایش طراحی اپلیکیشنی که انجام داده اید را بر روی موبایل خود با استفاده از اکانت Creative cloud مشاهده کنید و با آن کار کنید.

محیط کاربری ایکس دی

محیط کاربری ایکس دی

قابلیت های جدید

در آپدیت جدید ادوبی ایکس دی  شما یک منوی Plugin و Addons دارید که می توانید از آن استفاده کنید و یا حتی می توانید یک پلاگین برای خودتان بسازید و همچنین با دسترسی به فروشگاه های مختلف مانند xdguru و ui8 می توانید از کیت های رابط کاربری (Ui kit) آماده هم استفاده کنید و یا کیت های سیستم عامل های مختلف را دانلود کنید.

شما در بروزرسانی جدید این برنامه گزینه ای به نام Responsive resize دارید که می توانید به طور واکنشگرا سایز صفحه خود را تغییر دهید. همچنین در منوی Assets این امکان به وجود آمده تا رنگ ها ، المان ها و فونت هایی که زیاد در طراحی یک رابط کاربری به کار برده اید را ذخیره کنید تا دیگر نیازی به کپی کردن نداشته باشید و فقط با یک کلیک تغییرات خود را اعمال کنید و سرعت کار خودتان را افزایش دهید.

یکی دیگر از از ابزار های جالب این برنامه گزینه Repeat gride است که دیگر نیازی به کپی کردن و صرف زمان بیشتر نیست شما فقط می توانید با یک کلیک المان مورد نظر خود را به طور منظم در یک گروه به هر تعدادی که خواستید به طور یک جا کپی کنید.

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.