مدل مالی استارتاپ

مدل مالی استارتاپ

    
این مطلب از رسانه ، صحبت‌ های دوستانه‌ ای می‌ باشد که اخیرا با Troy Henikoff ( رئیس بخش مدیریت Techstars شیکاگو) در خصوص بهترین دستاورد بنیان‌ گذاران در هنگام ایجاد یک مدل مالی می‌ باشد.

مقالات مرتبط

روش هایی برای یافتن منابع مالی استارتاپ

مدل مالی چیست؟

مختصرا یک مدل مالی نمایش ریاضی خلاصه شده‌ ای از نحوه کار کردن شرکت می‌ باشد. (و از آن مهم‌ تر ، این‌ که به چه سمتی کار خواهد کرد). مدل ورودی‌ ها و خروجی‌ هایی دارد. ورودی ها محرکه ی فرضیات مدل می‌ باشند ، چیزهایی همانند محرکه‌ های هزینه جذب مشتری ، نرخ جابجایی مشتریان از شرکت شما و رفتن به سمت رقیبان تان ، میزان پولی که به افراد می‌ پردازید و غیره. خروجی مجموعه‌ ای از اهداف می‌ باشد که به شما نشان خواهد داد شرکت چطور عمل خواهد کرد اگر فرضیات درست باشد یک مدل می‌ تواند چندین مجموعه از اهداف را تولید کند که فرضیات مختلفی را ارائه می‌ دهد.

بر مبنای مجموعه‌ ای از فرضیات ، یک مدل مالی مورد استفاده قرار می‌ گیرد تا تصمیمات هوشمندانه بگیرد (چه تعداد فروشنده می‌ بایست استخدام کنید و چه مقدار به آن‌ ها بپردازید). مدل شامل اهداف مالی می‌ باشد که ریاضیات را به فرضیات متصل می‌ کند ، که به اپراتورها اجازه می‌ دهند تا ”با متغیرها کارکنند” بر این اساس که بفهمند که چطور تصمیمات مطمئن ممکن است سلامت آینده‌ ی شرکت شان را تحت تاثیر قرار دهد.

چرا بنیان‌ گذاران می‌ بایست به ایجاد یک مدل مالی اهمیت بدهند؟

Troyیک داستان مهم در رابطه با این موضوع برای سهیم کردن دارد:

زمانی که برای صورت‌ حساب‌ های مطمئن افزایش سرمایه صورت می‌ گیرد ، ما تعدادی از سطح‌ های مالی بزرگ را در اختیار داریم. به طور غیر قابل اجتناب ناپذیری ، سرمایه‌ گذاران ریسک‌ پذیر سوال خواهند کرد که این اعداد از کجا آمده‌ اند. من به آن ها خواهم گفت که ما یک مدل مالی با جزئیات بالا داریم که آن را اجرا می‌ کند ، من یک طعمه را ایجاد خواهم کرد.

آن‌ ها درخواست خواهند کرد که یک کپی از مدل را برای آن‌ ها ارسال کنم و من آن را رد خواهم کرد. من تنها در اولین جلسه آن را سهیم خواهم بود و شخصا مدل را مرور کرده و مشارکت می‌ کنم و بعد از آن جلسه ۹۰ دقیقه ، من آن‌ ها را با یک کپی از مدل ترک خواهم کرد تا با آن به جلو پیش بروند.

از زمانی که مدل را ایجاد کردم درون و بیرون آن را می‌ دانم. من می‌ توانم به هر سوالی از هر قسمتی پاسخ دهم و یک فرد باهوش به نظر برسم. در پایان من ۸ تا از این ملاقات‌ ها داشته‌ ام و هر شرکتی که من با آن‌ ها جلسه‌ ی ۹۰ دقیقه‌ ای در رابطه با مدل‌ های مالی داشته‌ ام یا یک سرمایه‌ گذاری در شرکت انجام داده‌ اند و یا یک پیشنهاد برای سرمایه‌ گذاری در شرکت را ارائه داده اند. تک تک آن شرکت‌ ها.

چرا مهم می‌ باشد که بنیان‌ گذاران یک مدل مالی را از صفر ایجاد کنند؟

در حالی که جست و جو کردن و پیدا کردن یک الگو برای استفاده آسان می‌ باشد. آن الگوها توسط یک شخص با تفکرات کسب و کار خاص ایجاد شده است. تا وقتی که هر کسب و کاری منحصر به فرد می‌باشد. این شما را به سمت دردسر سوق می‌ دهد. در حالی که اغلب یادگیری از مدل‌ های دیگر اشخاص برای ایجاد اطمینان کمک کننده می‌ باشد.

برای مثال شما هیچ چیز مهمی را از قلم نخواهید انداخت ، اما هرگز نباید با استفاده از الگوی آن‌ ها مدل خود را ایجاد کنید. در نهایت شما سرتان را به دیوار می‌ کوبید زمانی که نیاز دارید تا تغییراتی ایجاد کنید و به طور غیر قابل اجتنابی جزئیات کوچک و مختصر مرتبا شما را گیج خواهند کرد تا زمانی که آن‌ ها را متوجه نشوید.

مدل مالی استارتاپ

مدل مالی استارتاپ

technical debt

به بیان دیگر زمانی که ممکن است این طور فکر کنید که یک الگو در ذخیره کردن زمان به شما کمک خواهد کرد. آن چه که در حقیقت شما به دنبال جذب آن هستید “technical debt” می‌ باشد. که در نهایت در اجراهای طولانی مدت بیشتر مواقع موجب ایجاد هزینه برای شما می‌ شود.

به علاوه بسیار ضروری می‌ باشد که هر ستون ، ردیف ، سلول و صورت‌ حساب‌ های صفحه گسترده خود را به دو دلیل کلیدی بدانید. این کمک می‌ کند تا کسب و کار خود را بهتر مدیریت کنید و زمانی که وقت آن فرا می‌ رسد تا آن را به یک سرمایه‌ گذار توضیح دهید. شما می‌ توانید دقیقا توضیح دهید که آن چگونه کار می‌ کند و احتمال افزایش سرمایه خود را افزایش دهید.

اجزای یک مدل مالی قوی چه جیزهایی می‌ باشد؟

تا زمانی که افراد از مدل‌ های مالی استفاده می‌ کنند تا اهداف را به سرمایه‌ گذاران ربط دهند. بسیار ضروری می‌ باشد تا با زبان سرمایه‌ گذاران صحبت کنید. آن‌ ها برای موارد مالی از Excel استفاده می‌ کنند. پس شما می‌ بایست مدل خود را در Excel ایجاد کنید. Google sheets برای ایجاد تغییر و داشتن چندین فرد برای ویرایش مناسب می‌ باشد اما فرستادن یک مدل در صفحات Google sheets برای سرمایه گذاران نشان می‌ دهد که شما دانش مالی ندارید.

۳ صورت‌ حساب استاندارد

سرمایه گذاران همچنین ۳ صورت‌ حساب استاندارد را نیز مشاهده می‌ کنند. صورت‌حساب درآمد ، صفحه نشان دهنده‌ ی نقطه‌ی سر به سر و صورت‌ حسابی از جریان نقدی. در مورد هر یک از این‌ ها بسیار معتبر می‌ باشد تا در یک صفحه گسترده‌ ی یکسان نحوه‌ ی عملکرد گذشته و اهداف آینده هر دو آورده شود.

صفحه گسترده‌ ی شما می‌ بایست شامل یک صورت‌ حساب برای هر یک از خروجی‌ ها ، صورت‌ حساب فرضیات و جزئیات مشتری مورد نیاز باشد تا در محاسبه‌ ی خروجی‌ های اصلی کمک کننده باشد. ما یک مثال خاص را نیز بعدا در این مجموعه خواهیم آورد تا شما بهتر متوجه شوید که به چه شکل می‌ بایست باشد.

سود یک مسئله‌ی سلیقه‌ای و پول نقد یک حقیقت است

به دلیل وجود جزئیات مختصر حسابداری متغیر ، مانند درست کردن درآمد به تعویق افتاده و دارایی استهلاک شده ، اگر شما ۱۰ حسابدار را مسئول کرده‌ اید تا کتاب شما را در پایان سال به اتمام برساند ، شما ۱۰ جواب مختلف در مورد میزان سود (و یا زیان) که در پایان سال داشته‌ اید به دست خواهید آورد. در حالی که امیدوار کننده خواهد بود که خیلی از دیگری تفاوت نداشته باشد. هر یک از آن‌ ها براساس نظریات و سلایق حسابداری خود به روشنی گزارش‌ های مختلفی را در مورد سودتان به شما خواهندداد.

اگر چه وجود تعادل در حساب بانکی شما عدد خاصی است که باید به آن اشاره شود؛ این یک حقیقتی است که ۱۰ حسابدار شما باید روی آن توافق داشته باشند. بنابراین بسیار مهم می‌ باشد که به یاد داشته باشید مدل مالی شما نظر شخصی شما را در خصوص سودتان ارائه می‌ دهد. این به این معناست که جریان نقدی خود را به دقت آزمون کنید ، چرا که تغییرات جزئی با هدف بهتر کردن فرضیات کسب و کارتان ضروری می‌ باشد.

چرا سرمایه‌ گذاران به مدل مالی شما اهمیت می‌ دهند؟

داشتن یک مدل مالی قوی یک قدم مهم در ارتباط با سرمایه‌ گذاران می‌ باشد. جایی که شما یک متفکر منطقی با یک برنامه قابل دفاع و فهم روشن از کسب و کارتان و سطحی که بتوان به آن عمل کرد می‌ باشید. هیچ کس انتظار ندارد تا مدل شما کاملا بی‌ نقص باشد. در حقیقت زمانی که ما یک مدل را ارائه می‌ دهیم ما همواره با یک خط یکسان شروع می‌ کنیم.

تنها چیزی که ما می‌ دانیم و در مورد این مدل مطمئن هستیم این است که آن اشتباه است اما اگر با دقت به آن نگاه کنیم ما فهم بهتری را در رابطه با محرکه‌ های کسب و کار و موارد مورد نیاز برای تمرکز بر روی کاهش ریسک را خواهیم فهمید. در ذهن خود بسپارید که سرمایه‌ گذاران به دنبال موفقیت‌ های بزرگ هستند اما همچنان به دنبال کاهش ریسک خود نیز هستند. این مدل به آن‌ ها کمک می‌ کند که بتوانند با ریسک کنار بیایند.

Source :

ستاک

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.